Home / Event / Category: Klub Polski Wystawa i Prezentacja | Exhibition and Presentation

Category: Klub Polski Wystawa i Prezentacja | Exhibition and Presentation

Wystawa i Prezentacja | Exhibition and Presentation


November 25, 2023

Paszporty Ratujące Życie i Grupa Ładosia
Passports for Life and the Ładoś Group

Szanowni Państwo,

Mamy zaszczyt serdecznie Państwa zaprosić na wyjątkową wystawę historyczną oraz prezentację poświęconą Grupie Ładosia. To niezwykła okazja, by poznać historię tej wyjątkowej grupy działającej w czasach II wojny światowej i jej nieoceniony wkład w ratowanie Żydów podczas Holocaustu. Prelegentem będzie historyk Alina Nowobilska. Pani Alina specjalizuje się w historii Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Polaków w obozach koncentracyjnych oraz historii KL Auschwitz.

Data: sobota, 25 listopada Miejsce: Polski Klub w Denver Prezentacja: 12:00 Godziny otwarcia wystawy: 11:00 - 14:00, oraz

Data: niedziela, 26 listopada Miejsce: Polska Szkoła przy kościele św. Józefa Prezentacja: 13:15 Godziny otwarcia wystawy: 9:00 - 15:00

Grupa Ładosia to tajemnicza organizacja działająca w okresie okupacji niemieckiej. Kierowana przez Aleksandra Ładosia, ambasadora Polski w Bernie. Grupa ta była odpowiedzialna za produkcję i rozprowadzanie fałszywych paszportów, które pozwoliły wielu osobom uciec przed zagładą.

W ramach naszej wystawy historycznej będzie można zobaczyć repliki tych fałszywych dokumentów, dowiedzieć się więcej o członkach Grupy Ładosia oraz poznać historie tych, którzy dzięki ich działaniom ocalili życie. Prezentacja będzie doskonałą okazją, by zgłębić tę fascynującą część historii Polski i jej udział w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej.

Po prezentacji i zwiedzaniu wystawy zapraszamy na otwartą dyskusję i pytania. Wydarzenie to ma na celu nie tylko edukację, ale także upamiętnienie tych niezwykłych ludzi, którzy ryzykowali życie, by ratować innych.

Serdecznie zachęcamy do przyjścia i wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Historia Grupy Ładośa jest niezmiernie ważna i zasługuje na szerokie poznanie. Mamy nadzieję, że dołączycie Państwo do naszego wydarzenia i wspólnie uczcimy pamięć tych, którzy dokonali rzeczy wielkich w najtrudniejszych czasach.

Sponsorzy wystawy: Polski Klub w Denver, Fundacja Kościuszkowska Rocky Mountain Chapter, historyk Alina Nowobilska, gazeta Życie Kolorado, Polska Szkoła przy kościele św. Józefa w Denver, Ambasada RP w Waszyngtonie - Wasze wsparcie jest nieocenione!

Potencjalni sponsorzy: Jeśli chcielibyście wesprzeć naszą wystawę, prosimy o kontakt.

Wolontariusze: Szukamy ochotników do pomocy przy organizacji tego wydarzenia. Dołączcie do naszej drużyny!

Kontakt: Przemek Rupnowski, email: secretary@polishclubofdenver.com, tel. 303-789-1271

Photo: Aleksander Ładoś, charge d'affaires of Poland in Switzerland during WW II.

3121 West Alameda Avenue
Denver, CO 80219
303-993-2193

View full calendar

Top